خانه / تکنولوژی / اپل / macOS Catalina معرفی شد

macOS Catalina معرفی شد

مک او اس کاتالینا (macOS Catalina) جدیدترین نسخه از سیستم‌عامل کامپیوتری اپل است که درWWDC 2019 رونمایی شد.

در مک او اس جدید این‌بار به‌جای iTunes، شاهد اپلیکیشن‌های جدید و مستقل Apple Music, Apple TV و Podcasts هستیم.

بخش همگام‌سازی با آی او اس به اپلیکیشن مدیریت‌فایل Finder منتقل شده است.

مک OS کاتالینا از اپلیکیشن‌های ۳۲ بیتی پشتیبانی نمی‌کند

اپل همچنین قابلیت جدیدی را به نام Voice Control برای مک او اس و آی‌او‌اس معرفی کرده است که به کاربران امکان می‌دهد صرفا با دادن فرامین صوتی، تمامی سیستم‌عامل را کنترل کنند

با بهره‌گیری از این قابلیت می‌توانید صرفا با حرف زدن به ویرایش متون بپردازید، اپلیکیشن‌های مختلف را باز کنید، در سراسر رابط کاربری به ناوبری بپردازید، آیتم‌های مختلف را انتخاب کنید، تصاویر را به‌اشتراک بگذارید و کارهای بیشتری را انجام دهید.

اپلیکیشن Find My Friends و Find My iPhone نیز یکی شدند و از این به بعد حتی در صورت خاموش بودن دیوایس نیز می توان آن را ردیابی کرد، بدین‌طریق که دستگاه‌های اپلی می‌توانند ازطریق بلوتوث، نوعی سیگنال خاص را مخابره کنند. این سیگنال توسط دستگاه‌های دیگر قابل‌ردگیری است؛ سیگنال دریافت‌شده به‌شکلی رمزنگاری‌شده و کاملا ناشناس، به کاربر اصلی باز می‌گردد و از این طریق قابل‌ردگیری است.

طبق اعلام اپل، ویژگی Screen Time که در iOS حضور داشت، قرار است به مک بیاید

مهم‌ترین ویژگی جدید مک اواس به پشتیبانی از اپلیکیشن‌های آیپد بر می‌گردد. پروژه‌ی اجرای اپلیکیشن‌های آیپد روی مک، تا مدت‌ها با کدنام «مارزیپان» شناخته می‌شد، اما اپل از این پس به‌صورت رسمی آن را کاتالیست (Catalyst) نام‌گذاری کرده است. توسعه‌دهندگان می‌توانند ازطریق کاتالیست، اپلیکیشن‌های خود را که برای آیپد تولید کرده‌اند، به مک، پورت کنند. توسعه‌دهندگان خواهند توانست به‌منظور آوردن اپلیکیشن‌های آیپد به مک او اس کاتالینا از Xcode بهره بگیرند.

توییتر یکی از نخستین شرکت‌هایی است که می‌خواهد با بهره‌گیری از کاتالیست، اپلیکیشن رسمی iOS خود را به مک بیاورد.

سیستم‌عامل مک او اس کاتالینا پاییز امسال به‌عنوان یک به‌روزرسانی نرم‌افزاری رایگان، در دسترس قرار خواهد گرفت.

دیدگاهتان را ثبت کنید