خانه / تکنولوژی / 3G و 4G همراه اول و ایرانسل ، رومینگ ملی برای پوشش رایتل

3G و 4G همراه اول و ایرانسل ، رومینگ ملی برای پوشش رایتل

در هفته گذشته اخبار زیادی در مورد اپراتور های کشورمان شنیدیم ! اول از همه با اول شدن همراه اول و بعد نیز زمزمه های نسل سوم و چهارم اینترنت همراه برای اپراتور های اول دوم یعنی همراه اول و ایرانسل .

در حال حاضر رایتل در دوره تحت حفاظت به سر می برد که می تواند نسل سوم را به عنوان تنها اپراتور عرضه کند که البته با ادعا های ایرانسل و همراه اول آن ها مدت ها پیش قادر به این کار بوده اند ولی این محدودیت آن ها را از این کار باز داشته است ، اما نوبت هم به پایان این زمان رسیده است و ا زهم اکنون همراه اول آمادگی خود را اعلام کرده و به زودی قول عرضه 3G و ایرانسل نیز با قرار دادن پستی در اینستاگرام سرعت بالای دانلود را که توسط نسل سوم اندازه گیری شده را نشان می دهد که این نیز می تواند شروع رقابتی دیگر برای اپراتور ها باشد.

irancell-4g

مدیرعامل شرکت ارتباطات سیار در گفت و گویی با خبرنگار سیتنا گفته: “شبکه نسل ۳ و ۴ به زودی به شبکه همراه اول اضافه خواهد شد که با در نظر گرفتن شبکه فعلی، مشترکان همراه اول می توانند برای مکالمه از یکی از شبکه های مورد نظر استفاده کنند که البته سوئیچ کردن مشترکان بین این شبکه ها قطعا شبکه را پیچیده تر می‎کند. سوئیچ کردن مشترکان بین شبکه های نسل ۲ و ۳ قطعا شبکه را پیچیده تر می کند که برای راه اندازی این سرویس ها بیش از ۱۰۰ نفر از کارشناسان در خارج کشور در حال آموزش هستند و امیدواریم با تجربه کسب شده توسط این گروه، بتوانیم متناسب با نیاز مشترکان به صورت اتوماتیک شبکه مدنظر را به آنها تخصیص و سرویس های لازم را ارائه دهیم”

مهندس صدوقی با اشاره به این موضوع که پیش‌بینی این مجموعه این است که مشترکین همراه اول برای استفاده از خدمات نسل سوم، نیازی به تغییر سیم‌کارت نخواهند داشت، تأکید کرده است که استفاده از خدمات نسل چهارم منوط به تغییر سیم‌کارت خواهد بود.

پیش‌تر خبرهایی مبنی بر آمادگی دیگر اپراتور پرمخاطب کشورمان، ایرانسل، برای ارائه‌ی خدمات نسل سوم ارتباطات بلافاصله پس از اتمام دوره‌ی انحصار رایتل شنیده بودیم و به نظر می‌رسد ایرانسل نیز خود را برای آغاز رقابتی سخت در این زمینه از اواخر تابستان سال جاری آماده می‌سازد.

البته نباید از قیمت بسیار بالای سرویس های اینترنتی در ایران نسبت به سایر نقاط دنیا ! بگذریم …

و اما خبر دوم که امروز منتشر شده حاکی از آن است که از این به بعد رایتل در جاهایی که نمی تواند پوشش مناسبی دهد می توان از رومینک اپراتور های دیگر استفاده کند که البته هنوز شرایط کامل آن در دسترس نمی باشد ولی برای کاربران رایتل که گله از پوشش نامناسب در بسیاری از جاهای کشور دارند می تواند خبر خوبی باشد !

به این ترتیب با این تفاهم، اپراتور رایتل از آنتن همراه اول و ایرانسل استفاده خواهد کرد تا پوشش مناسب تری برقرار کند. به گفته مدیرعامل این اپراتور، به خصوص برای پوشش جاده ای که نیازمند صرف هزینه‌های سنگین است، روی رومینگ ملی بسیار حساب کرده.

این خبر قرار است هفته آینده به مناسبت نیمه شعبان از سوی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام شود.

البته در انتها نگاهی به سرعت اینترنت در دنیا و هزینه ای که برای آن پرداخت می شود نیز خالی از لصف نیست !

 

 

دیدگاهتان را ثبت کنید