خانه / سینما / 10 فيلم برتر منتقدين آنلاين و فيلمسازان جوان را در "کافه سینما" بخوانید / تغيير ذائقه مخاطب در دنياي جديد و انقلاب اینترنتی در نقد فیلم / "بازگشت به آینده" و "جنگ‌های ستاره‌ای" و "ایندیانا جونز" و "فایت کلاب" در میان بهترین‌ها

10 فيلم برتر منتقدين آنلاين و فيلمسازان جوان را در "کافه سینما" بخوانید / تغيير ذائقه مخاطب در دنياي جديد و انقلاب اینترنتی در نقد فیلم / "بازگشت به آینده" و "جنگ‌های ستاره‌ای" و "ایندیانا جونز" و "فایت کلاب" در میان بهترین‌ها

کافه سینما-آرش خیروی: با پیشرفت تکنولوژی، ورود نسل‌های تازه، از میان رفتن مرزهای صلب قدیم و تغییر در فضای کلی رسانه‌ها، شیوه نقد و بررسی فیلم‌ها هم کم کم در حال تغییر است. اکنون حال و هوای تازه‌ای بر فضای نقد فیلم و سلیقه سینه‌فیل‌ها حاکم شده است.

alt

به گزارش کافه سینما، منتقدانی که سال‌ها در عرصه اول حضور داشتند، رفته رفته جای خود را به جوانتر هایی می‌دهند که با شکل جدید ارتباطات و رسانه‌ها آشنایی بیشتری دارند و ارتباط بهتری با دنیاهای تازه، و احساسات بی‌واسطه انسانی برقرار کرده‌اند و مرزبندی‌های کهنه و قدیمی میان فرهنگ برتر و نازل‌تر را به دور ریخته‌اند. بسیاری از این نسل جدید به صورت آنلاین کار می‌کنند و آخرین اخبار و نقدها را می‌نویسند و از دنیای اینترنت برای ورود به مسیرهای قدیمی استفاده می‌کنند. در دنیای جدید، هرکسی که دوستدار فیلم و سینماست می‌تواند نظر بدهد و از جنبه‌های مختلف آن‌چه را که دوست دارد به گوش همه برساند. یکی از بهترین راه‌ها برای رده‌بندی علایق هم، لیست‌های ۱۰ تایی بهترین‌ها یا بدترین‌هاست.
«فیلمز اسکول ریجکت» يك سايت سينمايي است كه برای مقایسه تفاوت رای های منتقدین آنلاین و سنتی، از ۳۷ منتقد آنلاین و ۴ فیلمساز جوان دعوت کرده که بهترین فیلم‌های تاریخ سینما را از نظر خودشان انتخاب کنند. در ادامه لیست ده‌تایی منتخب این گروه را به همراه امتیازهای به دست آمده برای هر کدام را در کافه سینما می‌بینیم.

۱- همشهری کین (۷۳)
۲- جنگ‌های ستاره‌ای: قسمت پنجم – امپراتوری دوباره حمله می‌کند (۶۱)

۳- پدر خوانده (۵۳)
۴- مهاجمین سفینه گمشده (۵۳)
۵- کازابلانکا (۴۸)
۶- ۸٫۵ (۴۴)
۷- بازگشت به آینده (۴۴)
۸- ۲۰۰۱ : یک ادیسه فضایی (۴۳)
۹- دزد دوچرخه (۴۱)
۱۰- سرگیجه (۴۰)

در مورد این لیست نکات جالبی وجود دارد. تنها دو فیلم از این لیست یعنی «۸٫۵» و «دزد دوچرخه» غیر امریکایی هستند. چهار فیلم دیگر : «همشهری کین»، «پدرخوانده»، «سرگیجه» و «کازابلانکا» معمولاً همیشه در لیست‌های مشابه قرار داشته‌اند. اما وجود این فیلم‌ها: «جنگ‌های ستاره‌ای: قسمت پنجم»، «مهاجمین سفینه گمشده» و «بازگشت به آینده» کاملاً نشانگر ذائقه‌ای جدید است. سه فیلم دیگر کاملا نشان مي دهد كه  سلیقه نسل تازه در حال تغيير  است و به فیلم‌های جدید و بلاک باسترها اهمیت بیشتری می‌دهد. برای نسلی که با این فیلم‌ها بزرگ شده است، بهترین فیلم‌ها شاید معنی دیگری از آن‌چه براي همه پذيرفته شده است داشته باشد. طبق رای های جمع آوری شده توسط سایت «فیلمز اسکول ریجکت»، فیلم‌هایی نظیر «بیگانه‌ها»، «باشگاه مبارزه» و «لورنس عربستان» هم با رای های بسیار نزدیک، در آستانه ورود به فهرست۱۰ فیلم نهایی قرار دارند.

كافه سينما / آرش خيروي

دیدگاهتان را ثبت کنید