خانه / سینما / ۱۵ دقیقه بامداد شنبه: در شرایطی که رسانه‌های دنیا روی تماس تلفنی تاریخی روحانی و اوباما متمرکزند، صدا و سیما دارد راز بقا و میزگرد هنری پخش می‌کند/گزارش "کافه سینما"+ درخواست ظریف ازصدا و سیما برای همراهی با«شادی‌ هیات» و‌بازانتشارچند کامنت کافه و فیس بوک

۱۵ دقیقه بامداد شنبه: در شرایطی که رسانه‌های دنیا روی تماس تلفنی تاریخی روحانی و اوباما متمرکزند، صدا و سیما دارد راز بقا و میزگرد هنری پخش می‌کند/گزارش "کافه سینما"+ درخواست ظریف ازصدا و سیما برای همراهی با«شادی‌ هیات» و‌بازانتشارچند کامنت کافه و فیس بوک

کافه سینما-وحید قادری: در حالی که این روزها، و از جمله در ساعات اخیر، تمام تمرکز رسانه‌های دنیا روی تماس تلفنی رییس جمهور کشورمان با پرزیدنت اوباما و وزیر امور خارجه کشورمان با همتای آمریکایی‌اش متوجه بوده است، صدا و سیمای ما چندان رغبتی به نمایش این تب و تاب ندارد. در همین لحظه و در شرایطی که اغلب شبکه‌های خبری دنیا روی این مکالمه مهم در تاریخ کشورمان متمرکزند، صدا و سیما در حال پخش رازبقا و میزگرد هنری است. (بخشی از این اخبار را می‌توانید همزمان در پست‌های دیگر کافه سینما دنبال کنید.) بسیاری از ملاقات‌ها فقط در برنامه‌های خبری پخش می‌شود و همان شکل خشک و همیشگی را دارد. صدا و سیما به شدت از حواشی و تحلیل‌هایی که لحظه به لحظه از این دیدارها انجام می‌شود دور است و این فاصله احتمالا مردم را به سمت دیگر رسانه‌ها کشانده است. در شرایطی که ردر ادامه گزارشی را که امروز و مطابق روزهای گذشته جواد ظریف، وزیر امور خارجه خندان و به قولی پاسخگوی‌مان سر صبح در صفحه رسمی‌اش در شبکه اجتماعی فیس‌بوک منتشر کرده بخوانید که در آن ابراز امیدواری کرده صدا و سیما مردم کشورش را رد شادی‌هایش شریک کند. آرزویی که به نظر محقق نشده است.

ابتدا متن کامل گزارش مفصل وزیر امور خارجه کشورمان درباره وقایع دیروز را بخوانید و گلایه‌اش از صدا و سیما و سپس تعدادی از کامنت‌های مردم ایران را که به این بهانه در کافه سینما و فیس بوک، منتشر شده است.

razebagha

«سلام دوستان

ساعت ۵ و ربع صبح جمعه است. خبرهای دیروز را شنیده‌اید. روز پرکار و به اذن پروردگار پرباری برای ریاست محترم جمهوری و بنده بود. ولی من می خواهم گزارشم را با شیرین ترین قسمت برنامه های دیروز شروع کنم و آن دیدار ریاست محترم جمهوری با بیش از هزار نفر از ایرانیان بود که از گوشه و کنار آمریکا آمده بودند. همینجا باید از همه دوستانی که آمدند و به خاطر نبودن جا نتوانستند وارد شوند پوزش بخواهم. البته این موضوع را من در پایان جلسه شنیدم.

استاد مهدوی دامغانی سخنرانی کردند. و بسیار پرلطف. بچه ها سرود خواندند. رییس محترم جمهور سخنرانی حماسی بی نظیری برای مردم کردند که هم نقش برجسته مردم بزرگ ایران در داخل و خارج برای امروز سرفراز و فردای بهتر ایران و هم خاطره رزمندگان دلاور به مناسبت هفته دفاع مقدس را به زیبایی به هم پیوند دادند. از مردم خواستند که به فرموده حافظ گله ها را فراموش کنند که

وفا کنیم و ملامت کشیم و خوش باشیم    که در طریقت ما کافریست رنجیدن

ده ها بار مردم تشویق کردند. چندین بار تمام سالن ایستاد و تشویق کرد. چشم ها پر از اشک شوق بود. آنقدر مردم بزرگواری کردند که بجای شام خوردن، به نیابت از رییس جمهور به میان مردم رفتم و حدود دو ساعتی که در میان این میهمانان بودم تمام خستگی کار زیاد دیروز را جبران کرد. نمی دانم سیما این برنامه را پخش مستقیم کرده یا خیر ولی امیدوارم پخش کنند تا شما هم در این شادی که من و همه اعضای هیأت داشتیم شریک باشید.

برنامه های دیگر دیروز سخنرانی ریاست محترم جمهور برای اندیشمندان و نخبگان سیاسی آمریکایی بود که به دلیل مذاکرات ۱+۵ فقط به بخش پایانی آن رسیدم ولی ظاهرا به طور زنده از شبکه خبر پخش شده بود. بسیار جلسه خوب و سازنده ای بود.

مثل روزهای قبل، ریاست محترم جمهوری و بنده مذاکرات دوجانبه متعددی داشتیم.

قبل از مذاکرات ۱+۵، به عنوان رییس جنبش عدم تعهد، اجلاس وزرای کمیته فلسطین جنبش را اداره کردم ولی به دلیل جلسه ۱+۵ فقط نیم ساعت در جلسه ماندم و اداره بقیه جلسه را با اجازه وزرای حاضر به نماینده دائم ایران سپردم.

مذاکرات ۱+۵ شروع بسیار خوبی بود و اکنون باید با صبر و حوصله مسیر دشوار و پر فراز و نشیب بحث ها را تا رسیدن به نتیجه دنبال کنیم. انشاءالله یک روز همه صحبت های خودم در این جلسه را به شما گزارش خواهم داد تا همه ببینند که برای داشتن یک مذاکره خوب هیچ نیازی به عدول از مواضع نیست. من صحبتم را با تأکید صریح و بی تعارف بر غیرقانونی بودن ارجاع پرونده هسته ای ایران به شورای امنیت و تحریم های بین المللی ناشی از آن و نامشروع و بی فایده بودن تحریم های یک جانبه شروع کردم. سپس گفتم که برای نشان دادن نرمش، بیشتر در مورد آینده و راه حل صحبت خواهم کرد بدون آنکه از این مواضع دست بکشیم. بعدهم توضیح دادم که چرا از منظر استراتژیک، هدف ایران هم اثبات صلح آمیز بودن برنامه هسته ای اش است و چرا آنها هم باید برای تضمین این هدف برنامه صلح آمیز غنی سازی ایران را تحت نظارت آژانس بپذیرند. در پایان هم چارچوب راه حل را مطرح کردم. همه وزرا از صحبت های این خدمتگزار کوچک شما استقبال کردند و تعهد خود را برای رسیدن به همین هدف بیان کردند. قرار شد مذاکرات به صورت فشرده در پایان مهر ادامه یابد.

در روزهای قبل از جلسه، با همه وزرای ۱+۵ به جز آقای کری به صورت مفصل ملاقات های جداگانه داشتم. لذا در پایان جلسه با همه دست دادیم و خداحافظی کردیم و در حاشیه، گفتگوی نیم ساعته ای هم با آقای کری داشتم. ایشان هم به تعهد رییس جمهور آمریکا برای رسیدن به راه حل بر اساس مذاکره و احترام متقابل تاکید کرد. البته صحبت ایشان در جلسه 1+5 هم مثبت بود و مصاحبه بعد از جلسه ایشان و سایر وزرا نیز مثبت و با امید به آینده بود.

البته دوستان عزیزم کار تازه شروع شده است. راه درازی در پیش است که ما با پشتکار و تلاش شبانه روزی و تمرکز بر راه حل مبتنی بر حقوق و منافع و رفاه مردم و اجتناب از اقدامات بی فایده تبلیغاتی، آنرا در حدممکن کوتاه خواهیم کرد ولی به هر حال باید صبر و دوراندیشی را فراموش نکنیم.

می دانم که از دعای خیر شما برخوردار بوده ایم و همیشه به آن نیازمندیم.

امروز باید جلسه سالانه وزرای امورخارجه جنبش عدم تعهد را اداره کنم. ریاست محترم جمهوری هم در اقتتاحیه این جلسه به عنوان رییس جنبش سخنرانی خواهند کرد و بعد هم عازم ایران عزیز اسلامی خواهند شد. من بازهم نمی توانم به بدرقه ایشان بروم چون مجبورم تا عصر جلسه را اداره کنم.

به امید دیدار مجدد – خدا یار و نگهدار همه شما و ایران عزیز باد

به گزارش کافه سینما، در زیر این پست مردم هم به این اتفاق مهم واکنش درخوری نشان داده‌اند که چند تایش را اینجا می‌خوانید:

– شما كه مياي اينجا گزارش مي دي …اصن يه حس نا شناخته ي مهم بودن به آدم دست ميده….تا حالا تجربش نكرديم اخههههه…..دستت درد نكنه دكتر.

– ارزوی داشتن یه وزیری که خودشو موظف کنه از سفر کاری گزارش.به مردم بده رو تو گور نبردیم…. خدا را شکر و ممنون دکتر ظریف.

– موفق باشی دکتر . وقتی تو سازمان ملل قدم میزدین با وزرای خارجه 5+1 به خودم . به ایرانی بودنم افتخار می کنم.

– آقای وزیر… صد ها فرشته بوسه بر آن دست میزند- کز کار خلق یک گره بسته باز کند/ ممنونیم و امیدوار.

– ديشب تاساعت٢نشستم وكانل اتفاقات رو پيگيري كردم وهرلحظه كه شمارو نشون ميداد بي بي سي احساس اميد عجيبي داشتم به حل مشكلات واختلافات.اميدوارم آنچه شايسته ايد وشايسته ايم همان شود.

– گزارش‌های ظریف تو فیسبوک رو که می‌خونم یه حس ناشناخته‌ای بهم دست میده. حس پیرزنی که آخرین سرباز بازگشته از جنگ پسرش بوده!

– دکتر جان من به این اشتون کری چی می گی انقدر می خندن؟؟؟ نکنه از کامنت های ما حرف می زنید؟

– جناب دکتر زمان برگشت به فرودگاه ایران رو زود تر بگید تا برنامه استقبال مردمی با شکوه انجام بشه.

– دعای یک ملت پشت سر شماست.

– ارمغانتان برای ملت ایران شادی باشد…به امید آن روز».

و در آخر یک خواننده کافه سینما با نام مستعار مهدی مشهدی در بخش نظرات یکی از پست‌های سایت نوشته است:

…البته همین الان bbcمستقیم داره سخنرانی جناب روحانی در انجمن آسیا و گزارش پایان نشست 5+1 و تصاویر نشستن ظریف دقیقا کنار وزیر امور خارجه آمریکا هم جالب بود.برم که سوال و حواب از آقای روحانی شروع شد.تو رو خدا ببین تفاوت رسانه رو؟!با دیدن BBCانگار الان اونجام و اخبار مستقیم به دستم میرسه حالا صدا و سیمای ملی احتمالا الان “کانی مانگا”داره پخش میکنه.پس گله ای نیست که ما چه شبکه ای رو میبینیم.

به نظر می‌آید جای تحلیل‌هایی خودمانی‌تر و غیر رسمی‌تر در رسانه‌ ملی خالی است و اصولا صدا و سیما نتوانسته حتی در اطلاع‌رسانی فعالیت‌های مسوولان رسمی این کشور که به عنوان نماینده در یکی از مهم‌ترین اتفاقات سیاسی شرکت می‌کنند موفق عمل کنند. شما چه نظری درباره عملکرد صدا و سیما در پخش اخبار مربوط به اتفاقات مهم دارید؟ مرجع شما برای دریافت اخبار درباره این رویداد مهم، چه رسانه‌ای در چه فضایی بوده است؟

کافه سینما

دیدگاهتان را ثبت کنید