خانه / سینما / یک گزارش داغ در «کافه سینما»: چطور یک خانم مستندساز نامزد جایزه اسکار به افشاگری ادوارد اسنودن کمک کرد؟ / تصویر یاران اسنودن را در کافه سینما ببینید و اصل ماجرا را بخوانید

یک گزارش داغ در «کافه سینما»: چطور یک خانم مستندساز نامزد جایزه اسکار به افشاگری ادوارد اسنودن کمک کرد؟ / تصویر یاران اسنودن را در کافه سینما ببینید و اصل ماجرا را بخوانید

کافه سینما- ارغوان اشتری: روز یکشنبه مجله نیویورک تایمز تیتر یک اش را به اسنودن اختصاص داده و در مقاله ای بسیار بلند افشا می کند که چطور یک بانوی 49 ساله مستند ساز (و نامزد جایزه اسکار بهترین فیلم بلند مستند در سال 2007 ) به اسنودن کمک کرد تا افشاگری کند. بخش هایی از این مقاله بسیار بلند را کافه سینما منتشر می کند. نویسنده این مقاله پیتر باس گزارشگری محقق است که اتفاقا دارد روی کتابی با موضوع نظارت و حریم خصوصی کار می کند.

nytmagpoitras
پیتر باس– ماه ژانویه، لورا پویترس (Laura Poitras) ای-میل کنجکاوی برانگیزی را ازغریبه ی بی نام دریافت کرد که از او کد رمزنگاری عمومی (public encryption key) اش را خواسته بود. پویترس تقریبا دوسالی می‌شد که روی مستندی با موضوع نظارت/مراقبت (منظور تجیهزات نظارتی.م) کار می کرد و گاهی چنین درخواست هایی از غریبه ها دریافت می کرد. پویترس به این ای میل پاسخ داد، کد رمزنگاری اش را فرستاد و به این غریبه اجازه داد تا ای –میل های رمزگذاری شده برایش بفرستد که فقط لورا می توانست آن را باز کند. ولی لورا چندان به فکرش نمی رسید که به چه نتیجه ای خواهد رسید.
غریبه، ای –میل لورا را با دستور العملی برای ایجاد سیستم امنیتی بیشتر پاسخ داد تا از ای- میل های رد و بدل شده میان شان پشتیبانی کند. غریبه که نوید اطلاعات حساسی را می داد از لورا خواست تا رمز بلندی را برگزیند تا مقابل حملات وحشیانه‌ی شبکه های کامپیوتری تاب بیاورد. غریبه برای لورا نوشت: «فرض کن که دشمنانت در هر ثانیه توانایی تریلیون بار حدس زدن (رمز) را دارند.»
خیلی طول نکشید که لورا ای –میلی رمز گذاری شده دریافت کرد که نکاتی اصلی از تعدادی از برنامه های جاسوسی مخفی دولت رابیان می کرد. لورا درباره یکی از این برنامه ها شنیده بود اما درباره بقیه نه. غریبه پس از تشریح هر برنامه چنین عبارتی نوشته بود که: «می توانم این را ثابت کنم».
لورا لحظاتی پس از آنکه ای- میل را رمزگشایی کرد و آن را خواند اینترنت را قطع کرد، نامه را هم از کامپیوترش پاک کرد. لورا ماه گذشته به من گفت که:
«با خودم گفتم بسیار خوب اگر این حقیقت داشته باشد زندگی ام دگرگون می شود. آنچه او ادعای دانستنش و توانایی اثباتش را داشت مبهوت کننده بود. فقط می دانستم باید همه چیز را تغییر دهم.»

18poitras1-custom1-v2
لورا نسبت به طرفی که با او در ارتباط بود نامطمئن بود. به ویژه نگران بود  که یک مامور مخفی دولت شاید می خواهد او را با اطلاعاتی افشاگرانه درباره آدمهایی  فریب دهد که برای مستندش با آنها گفت وگو انجام داده بود از جمله جولین آسانژ مدیر ویکی لیکس.
لورا می گوید:« با غریبه تماس گرفتم .به اوگفتم یا این اطلاعات را داری و می خواهی ریسک بزرگی کنی یا داری تلاش می کنی من و آدم هایی را که می شناسم گیر بیاندازی و یا دیوانه ای.»
پاسخ های غریبه دلگرم کننده بود اما قطعی نبود. لورا نام غریبه، جنسیت، سن، کارمند (سازمان سیا یا سازمان امنیت ملی یا پنتاگون؟)بودنش را نمی دانست. در اوایل ماه ژوئن لورا پویترس سرانجام پاسخش را گرفت. او همراه همکار گزارشگرش، گلن گرین والد، وکیل پیشین و ستون نویس روزنامه گاردین چاپ لندن، به هنگ کنگ رفتند و با پیمانکار سازمان امنیت ملی ادوارد.ج اسنودن ملاقات کردند. اسنودن هزاران سند طبق بندی شده به آنها داد، و یک جنجال بزرگ را درباره نظارت غیرقانونی/جاسوسی دولت آمریکا پایه ریزی کرد.
حق با لورا پویترس بود که در میان خیلی چیزها دیگر زندگی این فیلمساز هرگز مثل سابق نخواهد ماند.
گرین والد در خانه ای دور افتاده در شهر ریو دو ژانیرو که با شاخ وبرگ درختان محاصره شده زندگی و کار می کند. او با همکار برزیلی اش و ده سگ و یک گربه در این خانه سکنی دارد.این مکان حس جایی متعلق به ادمهای معمولی و بی اهمیت را می دهد که میان جنگل واقع شده است. ظرف ها در سینک اشپزخانه تلنبار است. اتاق نشمین شامل یک میز و یک مبل و یک تلویزیون بزرگ و  یک کنسول ایکس-باکس است. یخچال این خانه معمولا پرو پیمان نیست و میمونها از درختان موز حیاط خانه بالا و پایین می روند. و با سگ ها در حال مرافعه هستند. گرین والد معمولا کارهایش را در بالکن خانه انحام می دهد. چهار ساعتی که نزد او بودیم مدام با زمان پرتغالی و انگلیسی با تلفنش در حال مذاکره بود. ای-میل مردمی را پاسخ می داد که از اسنودن می خواستند بیشتر بدانند. صفحه شخصی او در توئیتر 225,000 خواننده دارد که مدام میانشان درباره اتفاقات اخیر بحث درمی گیرد.

mag-18Poitras-t CA1-sfSpan
به گزارش کافه سینما به نقل از نیویورک تایمز، گرین والد دوباره می نشیند تا مقالات بیشتری درباره اسنودن و سازمان امنیت ملی برای گاردین بنویسد. پویتراس در اتاق خواب یا نشیمن مشغول کار است. گاهی به گرینوالد که در بالکن دارد می نویسد سر می زند و درباره مقاله ای که دارد می نویسد گپی می زنند. پویتراس پرسروصدا تر و پرگو تر است و گاهی به خاطره ای آبزورد یا جوکی می خندد. ولی هردوی آنها می گویند داستان اسنودن نبردی بود که هردوی شان باهم به مبارزه برخاستند. مبارزه ای علیه قدرت های نظارت/جاسوسی که هردوی شان باور دارند تهدیدی علیه آزادی های اصلی آمریکایی هاست.
دوتن از همکاران و دستیاران گرین والد در روزنامه گاردین درشهر و در هتلی سکنی دارند. پویتراس در نوشتن برخی از مقالات گرین والد سهیم است اما در بیشتر موارد ترجیح می دهد پشت صحنه باقی بماند، اجازه می دهد گرین والد گفت وگوها و گزارش ها را بنویسد. در نتیجه گرین والد به عنوان مدافع نترس حقوق شهروندان یا یک خائن اهریمنی شناخته شده است. این بستگی به چشم انداز افراد دارد.
گرین والد با اشاره به شخصیتی که کوین اسپیسی در مظنونین همیشگی ایفا کرد و مغز متفکری ناشناخته بود، می گوید:«من لورا را کایزر شوزه ی داستان می خوانم. چون  کاملا نامرئی ا ست و  هم همه جا حاضر است. او مرکز همه این ماجراهاست و هیچ کس درباره او هیچ نمی داند.»
آنها آن روز عصر به اتاق خبر روزنامه «اوگلوبو»ی برزیل، یکی از مهمترین روزنامه های برزیل رفتند. گرین والد مقاله ای را در این ر,زنامه به چاپ رسانده و در آن افشا کرده بود که چطور سازمان امنیت ملی جاسوسی ای-میل ها و مکالمات تلفنی برزیلی ها را انجام می دادند. این مقاله جنجال بزرگی را در برزیل به وجودآورد. همانطوری که مقالات مشابه او در دیگر کشورها جنجال آفرین شده بود. در اتاق خبر حالا گرین والد یک ادم سرشناس است. سردبیر از او می خواهد هر روز ستونی را برای آنها بنویسد و لورا از آنها فیلم می گیرد. سپس دوربینش را کنار می گذارد.  می بینم که هیچ کس توجهی به لورا ندارد و همه چشمها به گرین والد دوخته شده است.لورا لبخند می زند…

کافه سینما / برگردان ارغوان اشتری

دیدگاهتان را ثبت کنید