خانه / سینما / یادداشت های علی معلم و امیر قادری برای ویژه‌نامه بازیگران هزاره سوم "دنیای تصویر": همه نشانه های زیبا و جوان دنیای آینده

یادداشت های علی معلم و امیر قادری برای ویژه‌نامه بازیگران هزاره سوم "دنیای تصویر": همه نشانه های زیبا و جوان دنیای آینده

کافه سینما- دويست و سي و دومين شماره دنياي تصوير؛ ویژه نامه ای مربوط به “بازيگران هزاره‌ي سوم” است. با نوشته هایی از گروه نویسندگان و منتقدان و مترجمان. و بررسی بیش از هشتاد ستاره نوآمده دنیای امروز. از جنیفر لارنس و آن هاتاوی و هیو جکمن، تا بندیکت کامبربچ، رابرت پاتینسون و کریستف والتز. یادداشت های علی معلم و امیر قادری درباره ستارگان دنیای نو و این شماره ویژه را، در کافه سینما بخوانید:

چهـره‌هاي قـرن ۲۱

علي معلّم (مدير مسئول و سردبير)

اعداد براي انسان‌ها هميشه رمز و راز خاصي داشته‌اند. هفت، سيزده، چهل، بيست و… آيا گذر از سال ۲۰۰۰ و ورود انسان به هزاره سوم، دوران جديدي را براي ما رقم زده است؟ از شواهد و قراين پيداست که در هزاره جديد طليعه تغييرات در زندگي بشر روزافزون شده است. از تکنولوژي تا سياست ديگر هيچ چيز شبيه به دوران پاياني قرن بيستم نيست. گويا جنبه‌هاي ديگري از حيات را تجربه مي‌کنيم.

هنر سينما هم در دوران جديد دچار تحولاتي شده است، تحولاتي که گاه به نظر مي‌آيد مي‌تواند منجر به حذف چهره‌ها شود. با پيشرفت شگرف تکنيک‌هاي جديد (از CGI تا موشن‌استاپ و ساير شبيه‌سازي‌ها) امکان ساخت پيکره‌هاي انساني در اشکال آرماني بازسازي شده و حتي استفاده از بازيگران از دست رفته فراهم شده است و اين خود سرآغاز تغييرات ديگري در جهان بازيگري خواهد شد که هنوز به آن نرسيده‌ايم.

و اما سينما به عنوان يک هنر زاينده همچنان بدون چهره‌هاي جديد قادر به ادامه حيات نيست. بازيگران به عنوان نمونه‌هاي خاص از صورت‌هاي انساني که تجسم شخصيت‌هاي متفاوت در درام‌هاي گوناگون هستند، همچنان کليد ورود به جهان داستاني فيلم‌ها هستند. بدون چهره‌هاي جديد و بازيگران متعلق به نسل نو، که از ويژگي‌هاي خاص خود بهره مند باشند، مجراي ارتباطي سينما با مخاطب دچار لکنت مي‌شود.

ويژه‌نامه «چهره‌هاي هزاره سوم» شناختنامه‌اي است از ۸۶ چهره‌ي جديد سينما که از سال ۲۰۰۰ به بعد دوران درخشش خود را آغاز کرده و يا در آغاز مسير آينده‌اند. اينکه کدام يک از اين چهره‌ها مي‌توانند به دهه‌هاي بعد راه يابند و جاي هنرپيشگان کلاسيک را در نسل‌هاي بعد باز کنند، بستگي به مسير کاري‌شان دارد، قدر مسلم اينکه در دوران جديد و با توجه به طبع پيچيده و تنوع‌طلب انسان، ماندگاري و پايايي بازيگران در سينما روزبه روز سخت‌تر مي‌شود. اما بي ترديد در ميان اين چهره‌ها، گروهي از دروازه تاريخ سينما عبور خواهند کرد و آنها برگزيدگان هزاره جديد و سده دوم سينما خواهند بود.

طعمي‌در جهان که قبلا نبوده و حالا هست…

امير قادري (دبير ويژه‌نامه)

داشتم گفتگويي با جورج کلوني مي‌خواندم که گفته بود معمولا مردم، بعد از ده سال از تماشاي يک بازيگر خسته مي‌شوند. دل‌شان را مي‌زند. خب، درست اش هم همين است. هيچ چيز مثل پيگيري سرنوشت ستاره‌هاي سينما، نبض واقعي زندگي را کف دست آدم نمي‌گذارد: با تفاوت‌هايت شناخته مي‌شوي، آن قدر مي‌ماني که مردم دوست‌ات داشته باشند، اما اگر به‌اندازه کافي عميق و پرتلاش و پيچيده نباشي و با مسير روزگار، همراه؛ خيلي زود معمولي مي‌شوي. اين همه ستاره، يکي‌شان مي‌شود کري گرانت، يا شون کانري… که در شصت سالگي و هفتاد سالگي هم ستاره مي‌مانند.

از اين منظر، چهره‌هاي تازه نفسي که در اين مجموعه از اوضاع و احوال‌شان مي‌خوانيد، ستاره‌هاي هزاره جديدند و اغلب در آغاز مسير. تازه با تفاوت‌هايشان شناخته شده‌اند و شخصيت‌ها و کاراکترهاي تازه‌اي را روي پرده آورده‌اند. هر چيز، جوان و شاداب‌اش خوب است و صنعت سينما، در شرايط آزاد، طوري بنيان گذاشته شده که طبع خودپرست انسان، هر قدر هم زور بزند، نمي‌تواند جلوي اين نو به نو شدن مدام را بگيرد. دخترها و پسرهاي مستعد مي‌آيند، بهترين سال‌هاي عمرشان را در برابر دوربين سينما و چشم‌هاي مشتاق تماشاگران سينما مي‌گذرانند و اگر هوش و درک و جذبه‌اش را نداشته باشند، خيلي زود فراموش مي‌شوند. اما درخشش اين شعله، هر قدر کوتاه، بخشي از شور و انرژي جهان را در مسير پيشرفت‌اش تامين مي‌کند. در اين ميان، ‌اندک بزرگاني که باقي مي‌مانند، مفت چنگ‌شان. لنز دوربين و نور صحنه، فقط انرژي و تازگي مي‌خواهد. من به اين نمي‌گويم بي‌رحمي.

نسل بشر نه فقط زيباتر، که باهوش ‌تر هم مي‌شود. به آنچه اين بازيگران از خودشان گفته‌اند يا درباره محيطي که تجربه کرده‌اند و حرفه‌اي که در آن مشغول‌اند، توجه کنيد. نقل قول‌هايشان را (در يادداشت‌هايي از سوي گروه نويسندگان و منتقدان) در اين پرونده آورده‌ايم. حرف‌هايي پر از ايده و نکته. به سن‌شان نمي‌خورد و تصويري که از بسياري از آنان در ذهن ساخته‌ايم. پشت آن موهاي طلايي و پوست‌هاي شفاف و چشم‌هاي نافذ براق، درک و هوشي نهفته، که عقل جمعي تماشاگران سينما، مي‌تواند شکارش کند. و به اين ترتيب يک بازيگر را از ميان خيل عظيم همکاران‌اش بيرون بکشد، و به مقام شهرت و ستارگي برساند.

پس به اين چهره‌ها نگاه کنيد. به تفاوت‌هايشان به عنوان يک انسان، در ميان ميلياردها جمعيت کره زمين. خشمي که تا به حال نمونه‌اش نبوده، مهر و محبتي که تازه است، گستاخي و خشونتي که تکراري نيست، تجربه تازه صميميتي که در صورت گذشتگان تجربه‌اش نکرده بوديم. چهره جديد يعني همين: طعمي‌در جهان، که قبلا نبوده و حالا هست. چرخه پرشور حيات. تنها راه باقي ماندن، احترام گذاشتن به انرژي از گرد راه رسيده و تازه است.

***

به گزارش کافه سینما، دويست و سي و دومين شماره دنياي تصوير یک ویژه نامه درباره “بازيگران هزاره‌ي سوم” است. در اين شماره علاوه بر معرفي و بررسي کارنامه‌ي حرفه‌اي نزديک به صد بازيگر که مسير موفقيت خود را از سال ۲۰۰۰ به بعد آغاز کرده‌اند، مي‌توانيد با نقل قول‌هاي جالب و حواشي زندگي آنها نيز آشنا شويد. عکس‌هاي جديد و اغلب ديده نشده‌ي اين هنرپيشه‌ها، از ديگر جذابيت‌هاي اين ويژه‌نامه است. گزيده‌اي از اسامي اين بازيگران عبارتند از:

هيو جکمن، کريستين بيل، خاوير باردم، رايان گاسلينگ، رابرت داوني جونيور، جاستين تيمبرليک، جيسون استاتهام، چارليز ترون، آن‌هاتاوي، ماريون کوتيار، اسکارلت جوهانسن،جاش برولين، جرالد باتلر، جرمي رنر، دانيل کريگ، وين ديزل، کايرا نايتلي، پنه لوپه کروز، جنيفرلارنس، کيت بلانشت، ناتالي پورتمن، برادلي کوپر، کريس همسورث، مارک روفالو، خواکين فينيکس، بن اسـتيلر، جک بلک، آدرين برودي، جيمز فرانکو، کالين فرث، ويگو مورتنسن، کريستوف والتز، تام‌هاردي،جيک جيلنهال، پل جياماتي، جيمي فاکس، هيث لجر، کالين فارل، جاش‌هارتنت، آرون اکهارت، سام ورثينگتون، سايمون پگ، دنيل ردکليف، اما واتسـون، استيو کارل، آدام سندلر، اريک بانا،جسيکا بيل، اوا مندس، آماندا سيفريد، کري موليگان، کريس پاين، جسي آيزنبرگ، مدس ميکلسن، برنيس بژو، ژان دوژاردن، کريس اوانز، چنينگ تاتوم، شيا لابوف، اندرو گارفيلد، جوزف گوردن لويت، کريستين استيوارت، ساشا بارون کوهن، اوون ويلسون، بنديکت کامبريچ، رابرت پاتينسون و…

علی معلم / امیر قادری

دیدگاهتان را ثبت کنید