خانه / سینما / گفتگوی "کافه سینما" با داریوش مهرجویی درباره مدیریت جدید سینما و فیلم تازه اش: «وقتی می‌شود به این مدیرها اطمینان کرد که کارهای توقیف شده جوان‌های ساختار شکن را، ولو در چند سالن محدود، نمایش دهند» / «فیلمنامه فیلم جدیدم را به تنهایی نوشته‌ام»

گفتگوی "کافه سینما" با داریوش مهرجویی درباره مدیریت جدید سینما و فیلم تازه اش: «وقتی می‌شود به این مدیرها اطمینان کرد که کارهای توقیف شده جوان‌های ساختار شکن را، ولو در چند سالن محدود، نمایش دهند» / «فیلمنامه فیلم جدیدم را به تنهایی نوشته‌ام»

کافه سینما-حسین لامعی: داریوش مهرجویی فیلمساز و نویسنده برجسته سینمای ایران این روزها و بعد از ورود “چه خوبه که برگشتی” به شبکه نمایش خانگی، پیش تولید فیلم تازه اش به نام اشباح را آغاز کرده است. درباره این فیلم و مدیریت جدید و شرایط تازه سینما با او گفت و گو کردیم.

مهرجویی در گفت و گو با کافه سینما در مورد تغییرات در مدیریت وزارت ارشاد و انتظاراتی که از مدیران جدید دارد گفت: راستش من هنوز نمی دانم تفکر و نگاه این آقایان نسبت به سینما چیست، ولی مهمترین کاری که ابتدا باید انجام بدهند رفع توقیف فیلم های توقیفی است. آثاری که در این چند سال خاک خوردند و فرصت دیده شدن پیدا نکردند. بعد هم باید از نسل جوان و این بچه های تازه نفس حمایت کنند و دستشان را بگیرند. زمانی میشود به این مدیران کمی اطمینان کرد که فیلم های توقیفی و مستقل را روی پرده ببینیم ولو در چند سینما و چند سالن محدود. مثل همه جای دنیا. از فیلم هایی که در فرم و مضمون ساختارشکنی کردند و حرف تازه ای داشتند باید حمایت شود و سینمایی خاص را بهشان اختصاص داد. اگر سینمایی مثل سینما سپیده را به این جوانان بدهیم مطمئنن مخاطبان خودشان را پیدا می کنند و از آثارشان استقبال میشود.

مهرجویی در مورد وعده ی مدیران جدید سینمایی در مورد حمایت از آثار مستقل و تولید خصوصی گفت: اینها که همه اش حرف است! چه کسی تا حالا این حرف ها را نزده؟ هر مدیری روی کار آمده آمده گفته من به سینمای مستقل و خصوصی توجه میکنم و حامی سینماگران هستم و… ، کدامشان به حرفشان عمل کردند و پای حرفشان ایستادند؟ نگاه منفی ای به آقایان تازه وارد ندارم اما تا زمانی که به حرفهایشان عمل نکنند و پشت جوانان نایستند و فیلمهای توقیفی را رفع توقیف نکنند، ترجیح می دهم موضوع گیری بیهوده نکنم.

سازنده «علی سنتوری» و «هامون» در مورد اینکه که آیا امکان دارد بار دیگر فیلمنامه هایی مثل «بیا تا برویم» و «تولدت مبارک» (که در دوران گذشته پروانه ساخت نگرفتند) را به وزارت ارشاد بفرستد گفت: نمی دانم! اول باید ببینم این آقایان چه کاره اند بعد در مورد آینده تصمیم گرفت. اگر واقعا با قبلی ها فرق داشته باشند شاید آن فیلمنامه ها را دوباره بفرستم.

مهرجویی» در انتها در مورد آخرین اثرش «اشباح» ، که به تهیه کنندگی «جهانگیر کوثری» در پیش تولید به سر میبرد به کافه سینما گفت: تهیه کننده این فیلم تنها آقای «کوثری» نیستند، من و ایشان با هم تهیه کننده کار هستیم. سرمایه گذار هم نه من هستم و نه ایشان، بلکه اسپانسری وجود دارد که قرار است هزینه تولید فیلم را بپردازد. فیلمنامه این فیلم را خودم به تنهایی نوشتم و درامی خانوادگی است و امیدوارم نتیجه کار همانی شود که در ذهنم است.


حسین لامعی / کافه سینما

دیدگاهتان را ثبت کنید