خانه / سینما / گفتگوی تازه علی معلم به بهانه جشنواره کودک: تا سینمای ایران وارد بازار آزاد نشود، تحولی که مورد نیازش است اتفاق نخواهد افتاد

گفتگوی تازه علی معلم به بهانه جشنواره کودک: تا سینمای ایران وارد بازار آزاد نشود، تحولی که مورد نیازش است اتفاق نخواهد افتاد

تهيه كننده، منتقد و كارشناس سينماي ايران گفت: سينماي ايران نيازمند تحول اساسي است و زمان انقلاب در سينماي ايران فرا رسيده است.

علي معلم افزود : سينماي ايران به نقطه اي رسيده كه نيازمند يك تحول همه جانبه است تا بتواند از نيروي جوان، قديمي و مجرب در كنار يكديگراستفاده كند.

وي با بيان اينكه تغييرات بايد در سينما اتفاق بيافتد ، گفت: در يك مرحله اي از سينماي ايران قرار گرفتيم كه تجربيات گذشته به تنهايي ما را به جايي نمي برد.

اين كارشناس سينما اظهار كرد: در فضاي سينمايي كشور حوزه مديريت دولتي و زيرساختها نياز به تحول دارد.

وي همچنين گفت: سينماي كودك به عنوان يك گرايش در سينماي ايران درسالهاي گذشته دچار بحران زيادي شده است و اين وضعيت بايد تغيير كند .

اين منتقد سينما افزود: وقتي سينماي ايران وارد جريان بازار آزاد و مخاطب نشود بعيد است تحولي در سينماي كودك و بزرگسال صورت بگيرد.

وي با بيان اينكه سينماي ايران بايد به خواسته هاي مخاطبان نزديك شود ،گفت: براي داشتن سينماي قوي بويژه براي كودكان بايد به دنبال خواسته هاي آنان بود .

وي با بيان اينكه با برگزاري جشنواره ها و نمايش چند اثر نمي توان انتظار تحول از سينماي كودك و نوجوان داشت، تاكيد كرد: همه اين تحولات در روند مديريتي صحيح اتفاق مي افتد كه سينما را از سر شروع كند.

تهيه كننده سينماي ايران گفت: سينما بايد تبديل به نياز روزمره مردم شود كه اكنون اين گونه نيست.

معلم با بيان اينكه انتظارت در بخش فرهنگي خيلي زياد شده است، گفت:اين انتظارات مانند سدي است كه پشت آن آب زياد جمع شده است و مسوولان جديد نه تنها بايد حساب امروز را پس بدهند بلكه بايد حساب هاي ديروز را پرداخت كنند.

وي با بيان اينكه توليد فرهنگي نياز به يارانه ندارد، گفت: بايد زمينه استفاده از فرهنگ را براي مردم فراهم كنيم و وقتي مردم مصرف كننده فرهنگ نباشند در اقتصاد هم شكست مي خوريم.

وي گفت: دولت بايد ساز و كارهاي توليد فرهنگي و پخش آثار فرهنگي را گسترش دهد و به زير ساخت هاي فرهنگي توزيع فرهنگ در كشور كمك كند.

وي با بيان اينكه كيفيت از رابطه مخاطب و اثر پديد مي آيد، گفت: وقتي سيستم در جاي خود قرار بگيرد بخش خصوصي جايگاه خود را پيدا خواهد كرد.

به گفته وي، ريسك پذيري سينما در ايران بسيار بالا رفته است و در اين شرايط كمتر عقل سالم اقتصادي وارد سرمايه گذاري فرهنگي مي شود.

وي با اشاره به جشنواره بين المللي فيلم هاي كودكان و نوجوان گفت: معدود جشنواره هايي كه بايد حفظ كنيم جشنواره كودك است و دليل اهميت جشنواره كودك در اين است كه اين جشنواره بين المللي است و فيلم فجر ملي است.

وي گفت: در سينماي كودك حجم سرمايه گذاري پايين است و براي رشد نيازمند بودجه هاي بالاست كه بازدهي داشته باشد.

معلم با اشاره به مشكل فيلم نامه، طرح يا ايده در سينماي كودك گفت : مشكل فيلم نامه جهاني است و فقط در ايران نيست و بايد ايده هاي درخشان تر و نيروهاي باهوش تر وارد سينما شوند.

بيست و هفتمين جشنواره بين المللي فيلم هاي كودكان و نوجوانان پانزدهم تا نوزدهم مهر ماه در اصفهان برگزار مي شود.

کافه سینما به نقل از برنا

دیدگاهتان را ثبت کنید