خانه / تکنولوژی / کروم‌کست: معجزه گوگل

کروم‌کست: معجزه گوگل

هفته پیش، طی مراسمی که هر یک از حضار منتظر دریافت یک تبلت اندرویدی بودند، گوگل موضوع مهم‌تر و جالب‌تری را اعلام کرد: Chromecast، قطعه کوچکی که از طریق پورت HDMI به پشت تلویزیون‌تان وصل شده و اجازه می‌دهد محتوای موجود روی موبایل، تبلت یا کامپیوترتان را از طریق Wi-Fi روی صفحه نمایش بزرگ تلویزیون خود تماشا کنید.

chromecast-660x416.jpg

قیمت این قطعه ۳۵ دلار است و به همراه سه ماه عضویت رایگان در Netflix (حتی برای کسانی که از پیش عضو بوده‌اند) به فروش می‌رسد. این بدان معناست که قیمت این محصول ۱۱ دلار به اضافه هزینه حمل خواهد بود. این گجت، حداقل روی کاغذ، بهترین محصولی است که گوگل تاکنون معرفی کرده است.

نکته خوب راجع به کروم‌کست این است که به خیلی پلتفرم‌ها می‌خورد. با تلفن‌ها و تبلت‌های اندروید و iOS، کروم‌بوک و مرورگر کروم در مک و ویندوز کار می‌کند. دستگاه اصلی پخش محتوا را کنترل می‌کند. مثلا اگر بخواهید صدای تلویزیونتان را بالا ببرید کافیست به سادگی صدا را روی تلفن‌تان زیاد کنید. هر برنامه‌ای که از SDK مربوط به کروم‌کست استفاده می‌کند می‌تواند به این دستگاه محتوا بفرستد. گوگل Netflix و یوتیوب را به صورت ویژه نام برده و وعده داده است که پاندورا نیز در راه است. مرورگر کروم نیز می‌تواند با استفاده از “Chrome tab projection” به این گجت داده ارسال کند.

نکته آخر خیلی مهم است. نکته این است که بدون توجه به منبع ویدئو یا فایل صوتی می‌توانید هر فایلی را (به جز ویدئوهای سیلورلایت و کوئیک‌تایم) که روی تب مرورگرتان در کامپیوتر اجرا می‌شود روی تلویزیونتان هم اجرا کنید. این موضوع باعث می‌شود بدون اینکه منتظر باشیم برنامه‌نویسان با استفاده از SDK گوگل کار خاصی انجام دهند، تنها از طریق درگاه دستگاه، در به سوی گزینه‌های سرگرمی تحت وب گشوده شود. گوگل در گفتگو با WIRED تایید کرده است که شما می‌توانید Hulu، Rdio و HBO Go را تنها از طریق درگاه دستگاه اجرا کنید. می‌توانید عکس‌های موجود در حساب فلیکرتان را به نمایش بگذارید، در واقع هر چه که در مرورگر وب اجرا شود را می‌توانید در تلویزیونتان هم ببینید. این حقیقتا شگفت‌آور است.

در گذشته تلاش‌هایی در جهت ارائه راه‌کارهای دیگری برای انجام همین کار صورت گرفته بود. مواردی مشابه AirPlay اپل. اما برای آن لازم بود یک دستگاه ۱۰۰ دلاری تهیه کنید تا بتوانید به تلویزیونتان وصل شوید. اما در این مورد هیچ چیز دیگری نیاز ندارید، دستگاه کاملا مستقل بوده، با پلتفرم‌های زیادی سازگار است و خب ارزان هم هست.

پیش از این محصولات گوگل برای اتاق نشیمن به اقبال خوبی دست نیافته بودند. تلویزیون گوگل به فروش خوبی نرسید و نکسوس Q هم یک فاجعه تمام‌عیار بود. و البته کروم‌کست هم ممکن است مورد استقبال قرار نگیرد. اما با این قیمت و به‌ویژه وقتی که موضوع اشتراک Netflix هم به میان می‌آید، گمان می‌کنم کاربران مایل باشند گذشته را فراموش کنند. علاوه بر اینکه این این دستگاه کار می‌کند و اگر خوب هم کار کند به میلیون‌ها خانه وارد خواهد شد و این نه یک نتیجه قابل قبول بلکه برآمدی عالی است. به‌ویژه وقتی تصور را بر این بگذاریم که تولیدکنندگان تلویزیون روی محصولات جدید خود فناوری کروم‌کست را هم اضافه کنند.

دیدگاهتان را ثبت کنید