خانه / سینما / "کافه سینما" آغاز می کند: معرفی همه جانیه فیلم‌های 2013-قسمت اول/ پیش از نیمه‌شب (ریچارد لینک‌لیتر): عاشق ها و یک روز

"کافه سینما" آغاز می کند: معرفی همه جانیه فیلم‌های 2013-قسمت اول/ پیش از نیمه‌شب (ریچارد لینک‌لیتر): عاشق ها و یک روز

کافه‌سینما-سید آریا قریشی: این، بخش جدید کافه‌سینما است. در حالی که جامعه سینما دوست ایران بیش از همیشه ماجراهای مربوط به آثار سینمایی روز دنبا را دنبال می‌کنند. چه فیلم‌های جریان اصلی سینمای آمریکا و چه فیلمی مستقل از یک کارگردان آسیایی. در این بخش سعی می‌کنیم مجموعه مطالب، اطلاعات و یادداشت‌هایی درباره فیلم‌های مهم و بحث‌برانگیز سال 2013 منتشر کنیم.پیش از نیمه‌شب، سومین قسمت از مجموعه دوست‌داشتنی و ماندگار ریچارد لینک‌لیتر، برای شروع این بخش گزینه مناسبی است. فیلمی چه از سوی مخاطبان خارجی و چه سینما دوستان ایرانی با استقبال فراوانی روبه‌رو شده است.

پیش از نیمه شب (BEFORE MIDNIGHT)

نمونه دیالوگ‌های فیلم

ناتالیا: اخیراً چیزای کوچیکی رو دارم فراموش می‌کنم. همه چیز داره محو می‌شه و دارم اونو فراموش می‌کنم. و انگار دارم دوباره از دستش می‌دم. پس بعضی اوقات خودمو مجبور می‌کنم که همه جزئیات صورتش رو به یاد بیارم. رنگ دقیق چشم‌هاش، دندوناش، پوستش، موهاش. ولی از وقتی که او رفته، همه این‌ها هم دارن از یاد می‌رن. ولی بعضی وقت‌ها… همیشه نه، ولی بعضی وقت‌ها… می‌تونم دقیق ببینمش. مثل اینه که ابرها کنار برن و اون اونجا باشه… من حتی تقریباً می‌تونم لمسش کنم. ولی بعد دنیای واقعی هجوم میاره و او دوباره ناپدید می‌شه. ولی هر روز صبح این کار رو انجام می‌دم. به خصوص وقتی هوا زیاد آفتابی نیست. انگار خورشید باعث ناپدید شدنش می‌شه. او پیدا و ناپدید می‌شه. مثل طلوع و غروب یا هر چیزی که به همین اندازه بی‌دوام باشه. درست مثل زندگی ما. هوم؟ ما پیدا و ناپدید می‌شیم؛ و ما برای بعضی‌ها مهم هستیم. ولی ما فقط در حال گذر کردنیم.

جسی: به سلامتی گذرا بودن.

عوامل اصلی

کارگردان: ریچارد لینک لیتر

فیلمنامه نویسان: ریچارد لینک لیتر، جولی دلپی، ایتن هاوک

بازیگران: ایتن هاوک، جولی دلپی

موسیقی متن: گراهام رینولدز

مدیر فیلمبرداری: کریستوس وودوریس

ژانر: درام/ رومنس

خلاصه داستان: ماجرای جسی و سلین، نه سال بعد از پایان پیش از غروب، در حالی که اکنون مدت ها از ازدواج آنان می گذرد و به نظر می رسد دیگر هیچ چیز میان آن ها مثل گذشته جادویی و افسانه ای نیست.

چرا باید دید؟: کافی است دو قسمت قبلی این مجموعه را دیده باشید. نیاز به بهانه دیگری برای تماشای پیش از نیمه شب نخواهید داشت!

بودجه: 3 میلیون دلار (منبع: صفحه ویکیپدیای فیلم)

فروش آمریکا: 8 میلیون و 107 هزار دلار (منبع: سایت BOXOFFICEMOJO)

فروش جهانی: 11 میلیون و 169 میلیون دلار (منبع: سایت BOXOFFICEMOJO)

امتیاز در imdb: 8.2 بر اساس 23 عزار و 760 رأی

امتیاز در متاکریتیک: 94 بر اساس 41 نقد

امتیاز در راتن تومیتوز: 98

جوایز و نامزدی ها: برنده جایزه بهترین فیلمنامه سال از جشنواره فیلم هالیوود

حواشی و نکات جالب

– لینک‌لیتر، هاوک و دلپی هر سه در سال‌های اخیر درباره احتمال ساخته شدن دنباله‌ای بر پیش از طلوع و پیش از غروب صحبت کرده بودند. این در حالی است که لینک‌لیتر پس از اکران پیش از غروب، البته با لحنی میان شوخی و جدی ساخت فیلم سومی از این مجموعه را منتفی دانسته بود. (به نقل از INDEPENDENT)

– در ژوئن 2012 هاوک تأکید کرد که دنباله پیش از طلوع در تابستان 2012 فیلمبرداری خواهد. اما دلپی این اتفاق را در سال 2012 منتفی دانست و تأکید کرد که تیم سه نفره او، ‌لینک لیتر و هاوک تازه در حال نوشتن فیلمنامه هستند و فیلمبرداری تا یک سال و نیم دیگر آغاز نخواهد شد. قضیه زمانی لو رفت که در اوت 2012، گزارش‌های فراوانی مبنی بر شروع فیلمبرداری این فیلم در یونان منتشر شد. هر چند هاوک در این زمینه اعلام کرد آن‌ها فقط برای تکمیل فیلمنامه و فیلمبرداری آزمایشی به یونان آمده‌اند و اگر احساس کنند که نمی‌توانند ادامه مناسبی بر دو فیلم قبلی بسازند، کار را متوقف خواهند ساخت. دلپی هم حرف هاوک را تأیید کرد. وقتی در 5 سپتامبر 2012، خبر پایان فیلمبرداری پیش از نیمه‌شب اعلام شد، مشخص شد که همه این‌ها تمهیداتی برای پیش‌برد فیلم در سکوت خبری بوده است.

– پیش از نیمه‌شب به خاطره ایمی تقدیم شده است: دختری که الهام‌بخش پیش از طلوع بود؛ زمانی که لینک‌لیتر یک شب را حوالی فیلادلفیا به راه رفتن و حرف زدن او سپری کرد و پس از آن ارتباط آن دو قطع شد. در حد فاصل میان پیش از غروب و پیش از طلوع لینک‌لیتر فهمید که ایمی سال‌ها قبل در یک حادثه رانندگی کشته شده است. (به نقل از IMDB)

سخنان عوامل

– ریچارد لینک‌لیتر: در آغاز یک رابطه، شما سعی در پذیرش و احترام به طرف مقابل دارید… اما خوشبختانه با گذر زمان، شما باید لبه‌های تیزتری از یکدیگر را بپذیرید. از دید من، این نکته مهم بود که مردم چگونه مذاکره می‌کنند، یا چگونه موافقت یا مخالفت خود را ابراز می‌دارند. شما یا رابطه را به هم می‌زنید، یا یاد می‌گیرید چگونه مذاکره کنید. عشق خوشبختانه گسترش می‌یابد،‌ به شرطی که بدانید چگونه آن را به دست آورید. (به نقل از گاردین)

– ایتن هاوک: در طول این سال‌ها، به مهمانی‌های شام مختلفی رفتم و مردم به من می‌گفتند که ایده‌شان برای قسمت سوم این مجموعه چیست. فکر می‌کنم این ایده (ساخت قسمت سوم) از روزی که قسمت دوم تمام شد وجود داشت. (به نقل از نیویورک تایمز)

نظر منتقدان

– رودریگو پرز (پلی‌لیست) (امتیاز: 3 از 4): پیش از نیمه‌شبِ ریچارد لینک‌لیتر شاید بهترین فیلم ممکن نباشد، اما درگیرکننده، بامزه، دردناک، کاملاً به روز شده و تصویر زنده‌ای که از روابط آدم‌ها در دوران 40 سالگی نشان می‌دهد، آن‌قدر صادقانه و واقعی است که هیچ راه دیگری جلوی پای ما نخواهد گذاشت.

– جیمز براردینلی (REELVIEW) (امتیاز: 4 از 4): روبه‌رو شدن با پدیده‌ای صادقانه و واقعی روی پرده سینما اتفاق کمیاب و قدرتمندی است… پیش از نیمه‌شب یک فیلم تخیلی است، ‌اما در عین حال می‌تواند یک مستند هم باشد.

نظر مخاطبان:

– Rbaxter123 (امتیاز: 0 از 10): نمی‌دانم چطور چنین فیلمی نقدهای مثبتی دریافت کرده است. کارگردان باید دوستان زیادی داشته باشد… صحنه‌ها به شکل تحمل‌ناپذیری طولانی همراه با دیالوگ‌های در هم و بر همی درباره هیچ هستند. هیچ طرح داستانی در این فیلم وجود ندارد. (فیلم) فقط شامل صحبت‌های غیر جذاب مردم است.

– Jkm (امتیاز: 10 از 10): به طرز تأثیرگذاری واقع‌گرا، به شکل دلنشینی سرگرم‌کننده و به طرز رمانتیکی بامزه. در میان تمام فیلم‌هایی که تاکنون دیده‌ام، کمتر شاهد چنین ترکیب بی‌نقصی از بازیگری و فیلمنامه بوده‌ام.

نظر نویسنده (****)

مادی‌ترین، سنگین‌ترین و از لحاظ حسی پیچیده‌ترین قسمت این مجموعه، بر خلاف دو قسمت قبلی نه با نمایش «رسیدن» دو شخصیت اصلی به هم، که با نشان دادن «بودن» آن‌ها کنار هم آغاز می‌شود. خیلی مسائل در رابطه میان جسی و سلین تغییر کرده است؛ از همه تلخ‌تر این که به نظر می‌رسد رابطه میان آن‌ها زمینی‌تر از هر زمان دیگری است. حتی به نظر می‌رسد قرار ابتدایی آن‌ها که ماجرایش داستان پیش از طلوع را ساخته بود هم دیگر جادوی سابق را ندارد. اگر پیش از طلوع حال و هوایی رؤیایی و پیش از غروب لحنی حسرت‌بار دارد، این بار در درجه اول سکانس‌ها و دیالوگ‌های کنایی و خشمگینانه هستند که خودنمایی می‌کنند. اما این زمینی و در برخی لحظات دلگیر بودن، در عین حال باعث می‌شود که پیش از نیمه‌شب به کاربردی‌ترین قسمت این مجموعه برای زندگی واقعی تبدیل شود. وقتی به جای روایت یک داستان رؤیایی و دلپذیر عاشقانه، پیش از نیمه‌شب به فیلمی درباره پاسخ به این پرسش‌ها تبدیل می‌شود که چگونه می‌توان یک رابطه به روزمرگی رسیده را نجات داد و چگونه می‌توان با دانستن همه نقاط قوت و ضعف طرف مقابل، یک رابطه را پیش برد. ایتن هاوک در مصاحبه‌ای حال و هوای پیش از نیمه‌شب را به خوبی توضیح داد: «مثل ماجرای فیلم، این پیچیدگی در رابطه خود ما هم اتفاق افتاد. منظورم این است که وقتی شما اطلاعات بیشتری از طرف مقابل به دست می‌آورید،‌ قضیه پیچیده‌تر می‌شود».

تیم سه‌نفره لینک‌لیتر، دلپی و هاوک دستاوردهای کلیدی دو فیلم قبلی را این بار هم با موفقیت تکرار می‌کنند و شاید مهم‌ترینشان، حساب‌شده بودن جزئیات فیلم است در حالی که همه چیز حالتی بداهه‌پردازانه دارد. تا جایی که گاهی اوقات تماشاگر در فهم این نکته در می‌ماند که آیا واقعاً آن چه در فیلم می‌بیند و می‌شنود، در فیلمنامه اولیه پیش‌بینی شده بود یا خیر. سکانس درخشان جمع شدن شخصیت‌ها دور میز غذاخوری را ببینید. وقتی مهم‌ترین مضامین فیلم مورد بحث قرار می‌گیرند در حالی که به نظر می‌رسد همه این حرف‌ها در لحظه و بدون فکر قبلی به ذهن شخصیت‌ها رسیده است. این چنین باریک شدن مرز میان تخیل سینمایی و واقعیت اجتماعی، دستاورد کمی نیست. پیش از نیمه‌شب، همچون پیش از غروب، می‌تواند مثال نقضی بر این تئوری باشد که در ایجاد شاهکارهای سینمایی، میزان زیادی شانس هم دخیل است.

کافه‌سینما/ سید آریا قریشی

دیدگاهتان را ثبت کنید