خانه / سینما / دیوید اس. گویر: کریستوفر نولان چیزی از بتمن نمی‌دانست و مجبور بودم همه چیز را برایش توضیح بدهم / مرد پر کار دنیای سرگرمی و فکر در دوران تازه را در "کافه سینما" بشناسید + اولین تصاویر از فصل دوم سریال شیاطین داوینچی» در "کافه سینما"

دیوید اس. گویر: کریستوفر نولان چیزی از بتمن نمی‌دانست و مجبور بودم همه چیز را برایش توضیح بدهم / مرد پر کار دنیای سرگرمی و فکر در دوران تازه را در "کافه سینما" بشناسید + اولین تصاویر از فصل دوم سریال شیاطین داوینچی» در "کافه سینما"

کافه سینما-کسری ولایی: بتمن، سوپرمن، کال آو دیوتی و لئوناردو داوینچی! آنچه که این‌ها را به هم ربط می‌دهد، نویسنده‌ی خلاق و پرکار این روزهای صنعت سرگرمی است. دیوید اس.‌ گویر سال‌هاست که به‌‌عنوان نویسنده‌ی فیلم، سریال و بازی کامپیوتری فعالیت می‌کند و کامیک و رمان هم می‌نویسد. اما در یکی دو سال اخیر، گویر از تاریکی بیرون آمده و  دیگر به‌عنوان مهره‌ی اصلی پروژه‌های بزرگ شناخته می‌شود. کافه سینما این مرد بزرگ دنیای سرگرمی و فکر را، در روزگار تازه، به شما معرفی می کند. مردان دنیای نو را این جا بشناسید.

در سالی که گذشت، گویر سریال «شیاطین داوینچی» و «مرد پولادین» را به کارنامه‌اش اضافه کرد و بازنویسی فیلمنامه‌ی نسخه‌ی جدید «گودزیلا» را هم چراغ خاموش انجام داد. نسخه‌ی جدیدی از «مرد نامرئی»، ساخت سریال بر اساس کامیک‌های «کنستانتین» و کارگردانی فینال فصل چهارم سریال مرده متحرک (واکینگ دد) هم از برنامه‌های پیش‌روی او به شمار می‌شود. از طرف دیگر، حالا که مشخص شده بخش زیادی از موفقیت‌های سه‌گانه‌ی شوالیه تاریکی مدیون حضور او بوده، استودیو به طرفداران بتمن و سوپرمن اطمینان داده که با وجود گویر، نباید نگران «سوپرمن علیه بتمن» و یا «لیگ عدالت» باشند.

به گزارش “کافه سینما”، هفته‌ی گذشته گویر در همایش فیلم‌نامه‌نویسان انستیتوی فیلم بیریتانیا حضور پیدا کرد و درباره‌ی نحوه‌ی ورودش به هالیوود، همکاری با کریستوفر نولان و جایگاه سریال‌های تلویزیونی و بازی‌های کامپیوتری در دنیای امروز با حاضرین جلسه به گفتگو  پرداخت.
احتمالا جذاب‌ترین بخش صحبت‌های او به سه‌گانه‌ی بتمن و نولان مربوط می‌شود. گویر در جلسه از روزهای ابتدایی در پروژه «بتمن آغاز می‌کند» و ناآشنایی نولان با دنیای بتمن گفت. به گفته‌ی گویر، نولان در تمام عمرش هیچ کتاب کامیکی نخوانده بوده و نسبت به دنیای بتمن هیچ شناخت و علاقه‌ای نداشته. به همین دلیل گیور مجبور بوده تا مدام درباره‌ی باید و نبایدهای اقتباس از بتمن با او صحبت کند و ده اصل لازم برای کار بر روی بتمن و سوپرمن را به‌صورت «ده فرمان» جا بیاندازد. « مثلا اوایل کار از من سوال کرد که لازم است بتمن از کمربند مخصوص استفاده کند؟ (کمربند یا اصطلاحا Utility Belt که بتمن برای نگهداری تجهیزات جاسوسی و نینجایی‌اش آن را به کار می‌برد.) گفتم بله و دلیلش را توضیح دادم. بعد بهم طرحی از لباس بتمن را با کمربند سیاه نشان داد و دوباره توضیح دادم که کمربند باید زرد باشد و بعدش گفت: اوه!»
گویر که داستان دو قسمت از بازی «کال آو دیوتی: بلک اوپس» یا «ندای وظیفه: علمیات مخفی» را نوشته، در این جلسه از اهمیت بازی‌های کامپیوتری و پیچیده‌تر شدن روایت داستانی در این مدیوم تازه صحبت کرد. «من گیم‌ها را شکل تازه‌ای از هنر می‌دانم، اگرچه این مدیوم هنوز جای کار و پیشرفت دارد. چرا که سینما بیشتر از یک قرن قدمت دارد اما عمر بازی‌های کامپیوتری مدرن از دو سه دهه جلوتر نمی‌رود.»
این نویسنده هم‌چنین درباره‌ی اقتباس‌های سینمایی از بازی‌های معروف و مشکلات آنها صحبت کرد و از انتظار خود برای تماشای فیلم اساسینز کرید (فرقه قاتلین) گفت. «فرقه قاتلین» یکی از موفق‌ترین بازی‌های کامپیوتری در نسل حاضر است که می‌توان آن را دستاوردی در داستان‌‌نویسی به شمار آورد.
خالق «شیاطین داوینچی» درباره‌ی تلویزیون هم گفت که در چند سال اخیر تعداد زیادی از نویسندگان سینما به تلویزیون رفته‌اند و سریال نسبت به فیلم، سود و تاثیر بیشتری پیدا کرده‌است. گویر برای مثال سینماگرانی هم‌چون دیوید فینچر، فرانک دارابونت، دیوید بنیوف و جاناتان نولان را نام برد که برای اختیار عمل و خلاقیت بیشتر به تلویزیون آمده‌اند. « تلویزیون‌ها بر روی ژانرها و پروژه‌های بزرگی کار می‌کنند که تا پیش از این منحصر به استودیوهای فیلمسازی بود و به خاطر نوع سرمایه‌گذاری و قالب روایی پیچیده‌تر، موفقیت بیشتری هم به دست می‌آورند. »

گویر این روزها مشغول تصویربردای فصل دوم سریال «شیاطین داوینچی» برای شبکه استارز است و با زک اسنایدر هم برای ساخت قسمت دوم «مرد پولادین» همکاری می‌کند. در اولین تصاویر از فصل دوم «شیاطین داوینچی»، تام رایلی در نقش لئوناردوی جوان، با ظاهری متفاوت و جاافتاده‌تر دیده می‌شود. پخش سریال داوینچی از ژانویه 2014 ادامه پیدا خواهد کرد. در ادامه…


نخستین تصاویر از فصل تازه شیاطین داوینچی، اثر دیوید اس گویر را در کافه سینما ببینید.

 شیاطین داونیچی

دیوید اس گویر

دیوید اس گویر

شیاطین داونیچی

شیاطین داونیچی

شیاطین داونیچی

کسری ولایی / کافه سینما

دیدگاهتان را ثبت کنید