خانه / سینما / تصاویر را مقایسه کنید: شبيه ترين بازيگران به شخصيت‌هاي حقيقي در فيلم‌هاي زندگی نامه ای / یک مطلب جذاب برای تعطیلات آخر هفته شما / از لارنس عربستان تا ونگوگ

تصاویر را مقایسه کنید: شبيه ترين بازيگران به شخصيت‌هاي حقيقي در فيلم‌هاي زندگی نامه ای / یک مطلب جذاب برای تعطیلات آخر هفته شما / از لارنس عربستان تا ونگوگ

كافه سينما-آرش خيروي: به فیلم‌هایی که بر اساس زندگی مشاهیر ساخته می‌شود به اختصار «بایو پیک» می‌گویند. این فیلم‌ها زندگی تاریخی این افراد را نشان می‌دهد و از نام حقیقی آن‌ها استفاده می‌کند. این‌گونه فیلم‌ها با آثاری که بر مبنای واقعیت یا یک حادثه تاریخی ساخته می‌شود کاملاً متفاوت هستند. چرا که در فیلم‌های ذکر شده، داستان حول محور حوادث و اتفاقات مهم دوره‌ای تاریخی می‌گذرد. در حالی که «بایو پیک» ها کاملاً سعی در نشان دادن زندگی شخصی این افراد با جزئیاتش دارد. این‌گونه فیلم‌ها به دلیل این که شخصیت‌هایشان شناخته شده هستند، همیشه مورد مناقشه و جنجال بوده‌اند. در میان این آثار که نمونه‌های فراوانی در تاریخ سینما از آن‌ها وجود دارند، تعدادی هستند که نه‌تنها از جنبه محتوایی به شخصیت‌ها نزدیک هستند، بلکه بازیگران نقش این مشاهیر بسیار شبیه افراد اصلی از کار درآمده‌اند. در این‌جا نگاهی به بهترین فیلم‌های بیوگرافی که به لطف بازیگران و چهره پردازی مناسبشان، بسیار نزدیک به شخصیت‌های اصلی شده‌اند می‌اندازیم.

BioPic1-CaffeCinema

بن کینگزلی در نقش گاندی در فیلم گاندی
برای ایفای نقش در فیلم «گاندی» ساخته «ریچارد اتنبرو»، بازیگران زیادی مطرح شدند. اما واقعاً چه کسی مناسب‌تر از «بن کینگزلی» نیمه هندی برای بازی در نقش «مهاتما گاندی» وجود داشت؟ شایستگی «کینگزلی» با دریافت جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول به خوبی ثابت شد.

BioPic2-CaffeCinema

آنتونی هاپکینز در نقش پیکاسو در فیلم پیکاسوی جاودانه…
باید از نقاشی‌های بی‌شمار کوبیسم پیکاسو و تصاویری که از خودش کشیده متشکر باشیم که تصویری که از او در ذهن داریم کمی شکسته و غیر طبیعی است که باعث می‌شود مقایسه هاپکینز با او چندان هم دقیق و بر اساس چهره اصلی نباشد. اما با این وجود، شباهت‌های فراوان بین ان‌ها انکار ناشدنی است.

BioPic3-CaffeCinema

رابرت داونی جونیور در نقش چارلی چاپلین در فیلم چاپلین
«ریچارد اتنبرو» ظاهراً در پیدا کردن نمونه مشابه آدم‌های حقیقی استاد است. او خوب تشخیص داد چشم‌های ورقلنبیده و اندام تکیده ای (البته در ان دوره) که «داونی جونیور» دارد، می‌تواند او را تبدیل به بدلی برای صامت‌ترین بازیگر تاریخ سینما کند. آیا چاپلین هم می‌توانستیم «آیرن‌من» موفق باشد؟ احتمالاً خیر.

BioPic4-CaffeCinema

ماریون کوتیار در نقش ادیث پیاف در فیلم زندگي صورتي
اگرچه چهره پردازی و آرایش برای شبیه شدن «کوتيار» به «ادیث پیاف» در دوره جنگ جهانی دوم بسیار موثر بوده است، اما شباهت چهره این دو بیش از این‌ها در واقعی‌تر شدن این نقش تاثیر داشته است. اگر به ویدئویی از «پیاف» با دقت نگاه کنید، اختلاف‌های بسیار جزئی در میمیک صورت او و «کوتیار» پیدا خواهید کرد. جايزه اسكار براي «كوتيار»، نتيجه اين شباهت بي‌نظير بود.

BioPic5-CaffeCinema

گری اولدمن در نقش سید ویشز در فیلم سید و نانسی
«گری اولدمن» بازیگری نیست که از تغییر چهره بترسد. او برای شبیه شدن به خواننده گروه «سیکس پیستولز»، هر کاری انجام داد. از حالت لب‌ها تا آرایش موها.

BioPic6-CaffeCinema

جفری رایت در نقش ژان میشل بسکیت در فیلم بسکیت
سن «رایت» بالای ۳۰ سال بود که در نقش یک اعجوبه نقاشی‌های گرافیتی ۱۹ ساله، در فیلمی از «جولیان اشنابل» به ایفای نقش پرداخت. اما بسیار موفق بود و بدون واهمه و به خوبی از عهده کار برآمد.

BioPic6-CaffeCinema

جیمز فرانکو در نقش جیمز دین در فیلم جیمز دین
گرچه «فرانکو» با وجود نقش‌هایش جوانی در عصر رنسانس را به خاطر می‌آورد، اما چهره اصلی‌اش بسیار کلاسیک است. نمونه  بارزش چهره فوق‌العاده شبیه به بازیگر افسانه‌ای هالیوود، «جیمز دین» در فیلم تلویزیونی محصول سال ۲۰۱۱ است

BioPic8-CaffeCinema

کرک داگلاس در نقش ونسان ونگوگ در فیلم شهوت زندگی
به طور حتم مو و ریش سرخ و حالت بینی «کرک داگلاس در این فیلم که بر گرفته از پرتره‌های «ونسان ونگوگ» از خودش است، نقش زیادی در شباهت بی‌نظیر این دو نفر ایفایم کند. هرچند که بازسازی بریدن گوش از جانب «ونگوگ» هم چندان بی تأثیر نیست.

BioPic9-CaffeCinema

چارلیز تون در نقش ایلین مورنوس در فیلم هیولا
چهره این بازیگر خوش سیما با گریم بسیار متفاوت و هم‌چنین شبیه شخصیتی شده که قرار است نقشش را بازی کند. یک آدم کله شق و عصبانی. این همان چیزی بود که برای گرفتن جایزه اسکار در فیلم هیولا به آن احتیاج داشت.

BioPic10-CaffeCinema

جارد هریس در نقش اندی وارهول در فیلم من به اندی وارهول شلیک کردم
پیش از این که مرد دیوانه سریان «مردان دیوانه» و شخصیت منفی «شرلوک هولمز» شود، «هریس»؟ نقش یک هنرمند مشهور را بازی کرد. شباهت آن‌ها به حدی است که انگار او این کار را فقط با زدن عینک بر چشمانش انجام داد.

BioPic11-CaffeCinema

پیتر اوتول در نقش لورنس عربستان در فیلم لورنس عربستان
شاید بسیاری فراموش کرده باشند که «لورنس» یک شخصیت حقیقی در ارتش انگلستان  بود که تأثیر فراوانی در نهضت‌های عربی در سال‌های نزدیک به ۱۹۶۱ داشت. اجرای فوق‌العاده «پیتر اوتول» از این شخصیت را باید به حساب «دیوید لین» در انتخاب هوشمندانه بازیگرش گذاشت.

BioPic12-CaffeCinema

جیمی فاکس در نقش ری چالز در فیلم ری
در این فیلم که سی سال از زندگی «ری چالز» خواننده افسانه‌ای و نابینای بلوز را در بر می‌گیرد، «جیمی فاکس» هرچه در توان داشت رو کرد. او طی جلساتی که با خود «ری» داشت، سعی کرد تا جای ممکن به او شبیه شود. دریافت جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول برای این نقش، مسلماً دلیل بر این است که او کارش را به بهترین شکل انجام داده است.

BioPic13-CaffeCinema

جیم کری در نقش اندی کافمن در فیلم مردی روی ماه
«میلوش فرمن» با انتخاب «جیم کری» در نقش هنرمند آمریکایی «اندی کافمن»، وجهی دیگر از استعدادهای او را نشان داد. گرچه فیلم در جاهایی با زندگی حقیقی «کافمن» فاصله دارد، اما شباهت خوب شخصیت و بازیگر، همچنان از بزرگ‌ترین نقاط قوت آن محسوب می‌شود.

BioPic14-CaffeCinema

جانی دپ در نقش ادوارد وود در فیلم اد وود
شاید این که «تیم برتون» در مقطعی که «جانی دپ» از فیلم و بازیگری خسته شده بود او را برای ایفای این نقش دعوت کرد، تأثیر زیادی بر فضای بازیگری او برای شباهت به «اد وود» داشته است. نقشی که جایزه گلدن گلوب را هم برای «جانی دپ» به همراه داشت.

آرش خيروي / كافه سينما به نقل از مووي فون و ويكي‌پديا

دیدگاهتان را ثبت کنید