خانه / سینما / بخوانید: چگونه دنیا را تغییر داد؟: مروری بر معروف‌ترین جملات نلسون ماندلا: «آموزش، بزرگ ترین سلاح است» / مرگ ماندلا در "کافه سینما"-8

بخوانید: چگونه دنیا را تغییر داد؟: مروری بر معروف‌ترین جملات نلسون ماندلا: «آموزش، بزرگ ترین سلاح است» / مرگ ماندلا در "کافه سینما"-8

کافه سینما-(هفت پست دیگر درباره مرگ ماندلا تا بامداد امروز در کافه سینما منتشر شده است) ماندلا از آزادی و برابری سخن می‌گفت و ایستادگی و منشش به الگویی از ایمان و امید برای مردم دنیا تبدیل شد. انسانی که راه خودش را رفت و برای میلیون‌ها انسان دیگر، راهی تازه بر جای گذاشت.
فراتر از یک سیاستمدار و فعال و مبارز، ماندلا منبع  الهامی بود برای مردمی که با مشکلات ریز و درشت دست و پنجه نرم می‌کرند و به آنها قدرت می‌داد تا خود را باور کنند و از بخشیدن نترستند. انسانی معمولی که اراده‌اش  او را به شمایلی غول‌آسا تبدیل کرد، اما از یاد نبرد که باید در کنار مردم بایستد.
 در ادامه معروف‌ترین جملات مردی را می‌خوانید که در تغییر مسیر تاریخ و تکامل تمدن، نقش کم نظیری را ایفا کرد.


Nelson-Mandela

آموزش قوی‌ترین سلاحی است که می‌توانید برای تغییر دنیا از آن استفاده کنید.
– آموخته‌ام که شجاعت به معنی نبود ترس نیست، بلکه غلبه بر آن است. انسان شجاع کسی نیست که از هیچ چیزی نمی‌ترسد؛ کسی است می‌تواند با ترس‌هایش مقابله کند.
– اگر با فردی به زبانی صحبت کنید که متوجه می‌شود، حرف شما در سرش می‌نشیند. اگر به زبان خود او صحبت کنید، حرفتان در دلش می‌نشیند.
– اگر می‌خواهید با دشمنتان صلح کنید، بهتر است که با او کار کنید. آن موقع دیگر او تبدیل می‌شود به شریک و همکار شما.
– بعد از فتح یک قله (تپه) بزرگ، تازه می‌فهمید که قله‌های بیشمار دیگری برای فتح کردن وجود دارد.
– در هیچ کجا برای رسیدن به آزادی مسیر همواری وجود ندارد و بسیاری از ما  تا زمانی که به اوج خواسته‌های خود برسیم، مجبوریم که بارها و بارها از دره‌هایی بگذریم که سایه‌ی مرگ بر آنها افتاده.
– هیچکس با حس تنفر نسبت به انسان دیگری، به خاطر رنگ پوست، پیشینه یا مذهبش به دنیا نمی‌آید. مردم برای نفرت داشتن، باید آموزش ببینند و اگر مردم می‌توانند تنفر را یاد بگیرند، چرا به آنها عشق و محبت را یاد ندهیم؟ عشق است که از ذات انسان سرچشمه می‌گیرد نه متضادش.
– آزادی در این خلاصه نمی‌شود که دستان خود را از زنجیر آزاد کنید. باید به گونه‌ای زندگی کنیم که به همیشه آزادی دیگران  احترام بگذاریم و برای آن تلاش کنیم.
– بزرگترین افتخار در زندگی این نیست که هرگز شکست نخوریم، برخاستن بعد از هر شکست است.
– اصولا آدم خوشبینی هستم. نمی‌دانم که این ذاتی است یا اکتسابی. بخشی از خوشبین بودن مثل این است که سرت را رو به خورشید بگیری و به سمت جلو گام برداری. لحظات سیاه بسیاری بود که ایمانم به انسانیت به سختی مورد آزمایش قرار می‌گرفت، اما نخواستم و نتوانستم که تسلیم شوم. چون در آن صورت راهی که می‌رفتم جز به شکست و نیستی نمی‌رسید.

– مقابله با فقر، ربطی به خیریه ندارد. این عملی از سوی عدالت است. فقر هم مانند برده‌داری و آپارتاید طبیعی نیست. دست‌ساخته‌ی بشر است و به دست انسان هم می‌توان آن را ریشه‌کن کرد.

– وقتی که قرار است پیروز شوید و اتفاق‌های خوبی بیافتد، بهتر است که عقب بایستید و با فرستادن دیگران به جلو، آنها را هدایت کنید. هر وقت که خطر را احساس کنید، به خط مقدم بروید. آن وقت مردم قدر رهبری شما را می‌دانند.

خوبی در ذات انسان، شعله‌ای است که شاید کم سو شود اما خاموش نخواهد شد.
– وقتی که تاریخ دوران ما نوشته شود، از نسل ما چگونه یاد می‌کنند؟ آنهایی که در لحظه‌ی بحران به مسیر خود پشت کردند یا می‌گویند ما کسانی بودیم که کار درست را انجام دادیم؟

کافه سینما

دیدگاهتان را ثبت کنید