خانه / تکنولوژی / افزونه Lightbeam فایرفاکس به کاربران می‌گوید وب‌سایت‌ها چگونه آنان را ردیابی می‌کنند

افزونه Lightbeam فایرفاکس به کاربران می‌گوید وب‌سایت‌ها چگونه آنان را ردیابی می‌کنند

موزیلا، سازنده مرورگر فایرفاکس، افزونه‌ای با نام Lightbeam منتشر کرده است که تصویری از پیشینه وب‌گردی‌تان را نمایش می‌دهد و تحلیل می‌کند که کدام برنامه‌ها به صورت آنلاین فعالیت‌های شما را پیگیری و نظارت می‌کنند و این برنامه‌ها به چه نحوی با سیستم شما ارتباط برقرار می‌کنند.

Firefox_Lightbeam.jpg

این شرکت پیش‌تر یک افزونه آزمایشی با عنوان Collusion و با هدف درک بهتر این مطلب که چگونه ابزارهای شخصی وب‌سایت‌ها  تجربه کاربری را شکل می‌دهند و چگونه داده‌های کاربران مورد نظارت قرار می‌گیرد، منتشر کرده بود.

به دنبال فعالیت این شرکت درباره Collusion، فاز دوم پروژه اکنون در نظر دارد با نگاهی به رفتار وبی در حال تغییر کاربران و مشاغل به‌طور یکسان، کاربران را قادر سازد که بدانند چه کسی و چگونه به اطلاعاتشان دسترسی دارد؛ آرزو‌هایی عالی و ارزشمند.

Lightbeam با نام و قابلیت‌های جدید اکنون نشان خواهد داد که سرویس‌ها، گزینه‌های اشتراک گذاری اجتماعی، تبلیغات، امکانات شخصی باشد یا چیزهای دیگر، درست مانند کاربران اینترنت همانطور که مشغول وب‌گردی هستید اطلاعات شما را بررسی کرده و به اشتراک می‌گذارند.

برای استفاده از این افزونه، به سادگی آن را نصب کنید و سپس این افزونه شروع به تجزیه و تحلیل وب‌سایتی که در حال مشاهده‌اش هستید پرداخته و به نمایش گرافیکی ابزاری که روی آن وب سایت‌ها استفاده شده‌اند می‌پردازد. پس از آن می‌توانید اطلاعات خود را با پایگاه داده Lightbeam به اشتراک بگذارید تا با تصویر گسترده‌تری از اینکه چگونه آیتم‌های مختلف وب که احتمالا برخی از آن‌ها برایتان مبهم هستند، با یکدیگر در ارتباطند.

موزیلا می‌گوید هنوز روزهای اول کار است و این شرکت افزونه جدیدش را بهبود خواهد بخشید.

دیدگاهتان را ثبت کنید